Elektrokoloběžky

V této kategorii naleznete výběr několika druhů a značek elektrokoloběžek. Elektrokoloběžky jsou nejen na výlety, ale můžou být jako skvělý pomocník při jízdě do práce nebo na nákup. Některé jsou i tak skladné, že je lehce uschováte pod stůl v kanceláři, nebo se s nimi vlezete i do tramvaje.

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Elektrokoloběžky jsou dnes čím dám populárenější a to z prostého důvodu. Je to prostorově nenáročný a docela rychlý dopravní prostředek, který nahradí kolo, pěší chůzi, kolečkové brusle, nebo dokonce tramvaj. Na elektrokoloběžce si můžete cestu užit do práce, do obchodu nebo dokonce na dlouhý výlet. Na první pohled elektrokoloběžka nevypadá nijak odlišně od těch klasických, avšak zásadní rozdíl, jak již vyplývá z názvu, je v tom, že elektrokoloběžka je poháněná elektrickým motorem, zatímco obyčejná vaším tělem. 

Pokud si však nevíte rady s výběrem elektrokoloběžky, přečtěte se článek "Jak vybrat elektrokoloběžku". 

Článek jak vybrat elektrokoloběžku »

Elektrokoloběžky, dle jejich využití

Elektrokoloběžka do města - elektrokoloboěžka do města je do města jako dělaná, je skladná, lehce přenosná ale zároveň i výkonná. Můžete na ní dojet do práce a cestu si zkrátit s ní ve složeném stavu tramvají, nebo můžete do obchodu. Tyto elektrokoloběžky do města jsou vyráběné tak, aby s nimi byla lehká maniulace a zároveň byly lehko ovladatelné při jízdě, což se vám hodí při kličkování mezi chodci či auty. 

Elektrokoloběžka do terénu - elektrokoloběžka do terénu se liší od té do města hlavně většími koly, větším výkonem a horší manipulací. Pro komfortní jízdu je koloběžka těžší a nedá se složit. Terenní elektrokoloběžka se dá využít na cyklostezce na dlouhých trasách, ale zvládne i terén. Mívají vyšší nášlap a tot pro případ nerovností v terénu jako jsou díry a nebo kořeny od stromů. Samozřejmě zvažte, kam na této elektrokoloběžce máte v plánu jezdit a podle toho vybírejte jak kola, brzdy tak i výšku nášlapu. 

Elektrokoloběžka pro děti - elektrokoloběžka pro děti je urpavená samozřejmě tak, aby pro dítě byla bezpečná. Má menší výkon, nižší řídítka, menší kole ... no prostě vše je zmenšeno do takové formy, ale vaše dítko mohlo bezpečně jezdit s vámi. 

Dále se při výběru zaměřte na: 

Výkon motoru

  • Do 100 W - vhodná pro děti

  • Do 350 W - vhodná do města, na nenáročné krátké cesty, pro nenáročné jezdce

  • Nad 350 W - vhodná i do terénu, má vyšší rychlost 

  • Nad 1000 W - pro náročné jezdce, bez problému zvládne terén a jezdí opravdu rychle

Výdrž baterie

Pro nejednoho z vás je důležitým parametrem při výběru výdrž, tedy kapacita baterie. U většiny koloběžek se výdrž baterie uvádí jako kapacitu dojezdu na jedno nabití a to většinou buď v kilometrech a nebo v minutách. To znamená, že někde uvidíte napsáno, že elektrokoloběžka na jedno nabití ujede 40 km, nebo ujede v kuse 3 hodiny. Výdrž baterie ale samozřejmě ovlivňuje i způsob jízdy, nerovnost v terénu, váha jezdce apod. 

Kolečka 

Kolečka elektrokoloběžek jsou taky dost důležitým parametrem, který ovlivňuje funkce koloběžky. Čím větši kolečka jsou, tím rychleji koloběžka jede, jízda v térenu je pohodlnější avšak koloběžka je hůře ovladatelná. Naopak čím menší kolečka, tím lepší ovladatelnost ale menší pohodlí. 

Kolečka se zároveň liší podle druhu materiálu, ze kterého jsou vyráběny. Mohou mít buď plastová (tvrdá) kolečka a nebo gumová (nafukovací). 

Brzdy 

Brzy jsou dležitou částí koloběžky, bez které by jsme se neobešli. Je potřeba se zamyslet nad tím, kudy budete jezdit a jak moc kvalitní brzy budete potřebovat. Existují na trhu tři druhy brzdného systému a to klasická mechanická nášlapná (bývá na zadním kolečku), kotoučová brzda s páčkami na řídítkách, stejně jako na kole, nebo nejmodernější zabudovaná elektrická brzda. 

Hmotnost a nosnost

Hmotnost elektrokoloběžky je úzce spjata i s její nosností. Čím pevnější a robustnější rám koloběžky je, tím těžší je. Avšak standardně mají elektrokoloběžky nosnost do 100 kg, některé i do 150 kg.

Parametry navíc

Některé koloběžky dnes mají možnost propojení s telefonem, tempomatu, či rekuperaci.

Více se dozvíte v článku "Jak vybrat elektrokoloběžku". 

Článek jak vybrat elektrokoloběžku »

Skrýt popis