blog-post image

Jak vybrat ideální spacák?

Plánujete kempování a nevíte si rady s výběrem spacáku? Spacák je důležitou součástí vašeho kempovacího vybavení a je ohromně důležité vybrat jej správně. Přeci jen spacák je jeden z faktorů, který vám při spaní zajistí komfort, pohodlí a také zdraví. Podíváme se na to, na co se při výběru ideálního spacáku zaměřit. 

V první řadě je nutné si položit tyto základní otázky: 

Kdo bude spacák používat? (žena, muž, dítě)

Kdy budete spacák využívat? (roční období)

Jak často spacák budete využívat? 

Vybrat kvalitní spacák »

Základní dělení spacáků

V této kategorii spacáky dělíme dle období, ve kterém jej chceme využívat

Třísezónní spacák

Třísezónní spacáky patří mezi ty nejoblíbenější a nejvyhledávanější a to z prostého důvodu. Jsou univerzální. Pokud plánujete spát ve spacáku, na jaře, nebo na podzim, stačí vám k tomu pouze jeden. Ochrání vás i za nepříznivých povětrnostních podmínek a teplo vám v něm bude i při venkovních teplotách okolo 0°C nebo lehce pod. Skvělé také je, že většina třísezónních spacáků nepřesáhne váhu 1,5 kg, takže je i lehce přenosný. 

Tip na třísezónní spacák:

Husky Mantilla

Obr.: Husky Mantilla

Letní spacák 

Výhoda letního spacáku je nízká váha a skladnost. Avšak jak již z názvu vyplývá, hodí se do teplých letních nocí, kdy teplota neklesne pod 5 stupňů. Tyto spacáky nejvíce využijete, když jedete na vodu, trávíte noc na festivale, nebo když děti jedou na dětský tábor. 

Tip na letní spacák:

Redcliffs Spací pytel 190x80cm - Šedá

Obr.: Redcliffs Spací pytel 190x80cm - Šedá

Zimní spacák

Zimní spacáky nejsou vhodné, nebo spíš potřebné pro každého. Tyto spacáky jsou opravdu vyráběné tak, aby jejich spotřebitele zahřály i v hodně mrazivých a nepříznivých povětrnostních podmínkách. Jsou opravdu teplé a kvalitní, avšak na úkor toho všeho jsou i drahé. Tyto spacáky jsou zejména vhodné pro skialpinisty, horské turisty nebo horolezce. 

Tip na zimní spacák:

Spacák Mountain Equipment Kryos Reg Zip: Levý / Barva: červená

Obr.: Spacák Mountain Equipment Kryos Reg Zip: Levý / Barva: červená

Spacáky, podle jejich střihu

Dekový spacák

Dekové spacáky jsou určeny hlavně k pohodlnému spánku,tudíž pro lidi, kteří mají rádi se při spaní roztahovat. Je také určen spíše pro nenáročné aktivity, spíše do trávení nocí v kempu nebo na chatě. Jeho rozměry rozhodně nejsou pro turistu, který si jej bude chtít vzít na záda. Zabere spoustu místa, avšak pro ty, co jedou jen na výlet, v tom nebude problém. Důraz je u nich kladech hlavně na pohodlí a příjemný pocit, nejsou z nijak zvlášt speciálních materiálů, nepředpokládá se, že by to bylo potřeba. 

Vybrat kvalitní spacák »

Spacák tvaru “mumie”

Spacáky ve tvaru mumie jsou oblíbené mezi turisty. Jsou pro turisty vytvářené a to z toho důvodu, že tvar mumie kopíruje tělo, tudíž zefektivňuje fungování izolační náplně spacáku a snižuje sbalený objem i hmotnost spacáku, což každý turista ocení. Spacák, se správnými izolačními vlastnostmi nás nejen ohřeje, ale také se nám vleze do batohu a můžeme jej mít všude s sebou. 

Velikost spacáku 

Každý z nás jistě někdy již ve spacáku spal, někdo možná již posílal dítě se spacákem na tábor a říkal si, že mu bude stačit ten po tátovi. Avšak nenechte se zmást, správně by spacák měl být 10 cm delší než je vaše výška a to z jednoduchého důvodu. Čím méně prostoru vaše tělo ve spacáku zaplní, tím hůře se ve spacáku budete zahřívat.

Ano z toho plyne, že pro dítě na letní tábor pravděpodobně bude stačit ten spacák po tátovi, avšak pokud s dítětem nebo kdokoli dospělý pojedete do hor, kde je potřeba se ve spacáku zahřát, myslete na správnou volbu velikosti. 

Vybrat kvalitní spacák »

Spacáky dle zvoleného materiálu

Syntetika

Syntetická vlákna se pro výrobu spacáků využívají nejčastěji → jejich výroba je nízkonákladová, syntetika sama o sobě je odolná vůči vlhkosti a rychle schne, např. oproti peří a hlavně nabízí spoustu různým možností vlastností spacáků. 

Duté vlákno

Spacák z dutého vlákna oceníte, jestliže vám záleží na co nejnižší ceně za spacák a nebudete jej využívat v nijak zvlášť náročných podmínkách. 

Spacák z dutého vlákna je nejlevnější variantou, zároveň však nejobjemnější a nejtěžší a i jeho životnost bude kratší oproti těm z mikrovláken nebo z peří

Mikrovlákno 

Mikrovlákno je opravdu výkonný materiál. Je skladný, a má několik možných vlastností. Je využíván na všechny typy spacáku, zimní, letní i třísezónní, avšak pouze v určitém množství a kombinaci s jinými materiály, což zajišťuje různorodé vlastnosti spacáků. 

Peří 

Peří je nejlehčí a nejskladnější materiál. Má až dvojnásobnou životnost oproti syntetice, avšak má také své výhody a nevýhody. Výhodou je, že hřejivé vlastnosti peří jsou nenahraditelné a proto jej ocení hlavně ti, kteří spacák využijí v horách a v zimě. Nevýhodou však je, že spacák je náročný na údržbu. Peří se musí speciálně čistit a hlavně nesmí zvlhnout, jakmile zvhlne, peříčka se slepí a spacák přestane hřát. Je to také ta dražší varianta spacáku.

Vybrat kvalitní spacák »

Další dělení spacáků 

UNISEX spacáky 

Unisex spacáky, nebo také pánské spacáky, jsou vhodné převážně pro muže. Liší se od těch ostatních hlavně délkou a to tak, že standardní délka těchto spacáků se pohybuje okolo 200 - 230 cm

Dámské spacáky

Dámské spacáky bývají často vyráběné v délce do 175cm, mívají často vyšší zateplení v oblasti nohou a hlavně se odlišují různorodostí barev. 

Tip na dámksý spacák:

Dámský spacák Loap Dauhali L Barva: šedá/růžová

Obr.: Dámský spacák Loap Dauhali L Barva: šedá/růžová

Dětské spacáky

Dětské spacáky na tom jsou obdobně jako ty dámské. Jsou kratší - většinou určeny pro postavy do 150 cm výšky. Některé jsou výrobcem označeny za tzv. rostoucí - lze je prodloužit/zkrátit a optimalizovat tak poskytnutý tepelný komfort na výšku dítěte. Dále se odlišují od ostatních typů barevným provedením a často rovněž nápadným dětským designem.

Tip na dětský spacák:

Husky Spacák Outdoor  Kids Merlot -10°C oranžová

Obr: Husky Spacák Outdoor Kids Merlot -10°C oranžová

Teplotní komfort

Pro snadnější orientaci v teplotním určení spacáků byla zavedena jednotná evropská norma, na základě které by měly být na každém spacáku uváděny 3 hodnoty, které určují mezní teploty užití. 

Dle této normy EN 13537 nebo novější EN 23537 rozeznáváme tyto teploty:

  1. komfortní - teplota, při které byste neměli pociťovat chlad.

  2. limitní - teplota, která určuje spacáky a  třídí je do kategorií (do 10°C, do 5°C atd.)

  3. extrémní - dle této teploty nikdy nevybírejte spacák. Tato teplota určuje hranice, při které hrozí prochladnutí nebo v horším případě poškození organismu - což může znamenat rýmu nebo také omrzlé prsty.

Nezapomínejte, že pocit tepla je závislá rovněž na vaší momentální kondici. Jestli jste unavení, nemocní, hladoví … v těchto situacích budete potřebovat teplejší spacák, než jindy. 

V úvahu také určitě vezměte, že používáním spacáku se izolační vlákna lámou a komfort se průběžně snižuje. Proto se při volbě teplotních limitů řiďte hlavou a vašimi zkušenostmi, nezapomeňte, že pocit tepla je velmi subjektivní.

Vybrat kvalitní spacák »

Závěrečné shrnutí 

Pojďme si ukázat pár příkladů, které by vám mohly pomoci při výběru.

Pokud jedete kempovat, nebudete spacák nosit v batohu a záleží vám na komfortu při spaní, nemusíte řešit váhu ani skladnost spacáku. Pro tuhle situaci bude vhodný spacák ze syntetiky, dekového provedení v univerzální velikosti. 

Pokud jste turista, jedete do horších klimatických podmínek a potřebujete nést spacák na zádech, budete potřebovat spacák ze syntetiky, buď třísezónní nebo zimní, dle podmínek do kterých jedete a budete myslet na to, jak těžký a velký bude spacák ve složeném stavu. Také mějte na paměti délku spacáku a tvar "mumie"

Avšak pokud jste turista horský a jdete na výšlap do horských podmínek, kde vám spacák má na noc zajistit teplo, komfort a může vám pomoci udržet se zdravý nebo dokonce při životě, bude potřeba, aby jste zvolili spacák speciálně upravený do těchto podmínek. Tyto spacáky jsou vyráběny z nejmodernějších syntetických materiálů, avšak nejpoužívanější a nejspolehlivější materiál v těchto spacákách je stále nepřekonané peří. Většinou je navíc chráněno před vhlkem a nepropustnou membránou nebo hydrofobní úpravou.

A v neposlední řadě nezapomínejte na to, že skvělý spacák vás nezachrání bez skvělého stanu. Více o tom, jak vybrat ideální stan viz. článek "Jak vybrat stan?

TOP produkty z kategorie Spacáky