blog-post image

Proč nosit kompresní podkolenky při sportu?

Slyšeli jste už o kompresních podkolenkách na sport? Zajímá vás, v čem spočívá výhoda v jejich nošení a proč je nosit? 

Kompresní podkolenky jsou již dlouhá léta využívána ve zdravotnictví, ale dnes jsou oblíbené hlavně mezi sportovci. Ať se jedná o profi běžce a nebo amatérské turisty. Dnes si tedy v článku vysvětlíme, proč jsou kompresní podkolenky dnes tak oblíbené.

Jaká je funkce kompresních podkolenek? 

Kompresní podkolenky napomáhájí svou správnou kompresí cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Tím podporují okysličení tkání, což vede ke zvýšení podpory fyzického výkonu. 

Podkolenky rovnoměrně stlačí měkké tkáně od špiček prstů po podkolenní jamku tlakem 20 - 30 mm/Hg. Tento tlak působí na všechny tkáně v dané oblasti, tedy i na cévy (tepny), kapilární síť a žíly povrchového systému. Jejich speciální trychtýřovitá konstrukce rozděluje sílu komprese v různých částech podkolenky. V oblasti kotníku je komprese nejvyšší a směrem vzhůru postupně klesá.

Kompresní podkolenky zároveň předchází tomu, aby jste neměli křeče v lýtkách při dlouhém a těžkém tréninku. Další výhodou je také to, že podkolenky drží lýtko v pevné fixaci a zabraňují tak jeho otřesům (vibracím svalstva), stejně tak jsou oporou pro Achilovy paty. Zmenšují bolestivost svalů a zpevňují šlachy a vazy a tohle vše tedy chrání člověka při sportu před úrazy a napomáhá k lepším výkonům.

Vybrat kompresní podkolenky »

Pro koho jsou kompresní podkolenky vhodné? 

Kompresní podkolenky nebo punčochy se již dlouhá léta používají ve zdravotnictví, a to zejména u lidí, kteří mají problémy s křečovými žílami. Avšak dnes už víme, že tyto podkolenky najdou své využití už i ve sportu. 

Kompresní podkolenky nejčastěji používají běžci, atleti, basketbalisti, vojelbalisti a florbalisti. Oblíbené jsou ale i při hraní sqashe, tenisu, in-line bruslení a hlavně tedy pro lidi, kteří provozují Nordic Walking (turisté). Používáním kompresních podkolenek si sportovci zlepšují výkon, mají méně bolestí a jsou celkově zdravější. Já sama mám zkušenost s podkolenkami při turistice v horách, a opravdu musím říct, že tlumené nárazy při chůzi z kopce jsou úžasné a bolestivost noh a otoky téměř nepociťuji ani po 20km. 

Skvělé je, že tyto kompresní podkolenky mají spoustu využití, tudíž je můžete využít i při dlouhém cestování v autobuse, vlaku nebo letadle. Při dlouhém cestování těmito prostředky, jste nuceni sedět dlouhou dobu s pokrčenými dolními končetinami a právě tato poloha vede ke stlačení podkolenní žíly a tím k omezení žilního toku v končetinách. Avšak když máte natažené kompresní podkolenky, napomáháte opět nohám ke správné cirkulaci krve a tím pádem byste po vystoupení neměli pociťovat ten příšerný otok lýtek a bolest nohou. 

Jak správně vybrat kompresní podkolenky?

Dnes zatím není moc možností, kde podkolenky zkoušet. Každopádně většina výrobců má dost podrobný návod jak si lýtka a další části těla změřit, pro správný výběr podkolenek. 

Jde především o to, že podkolenky by vás neměly škrtit, neměly by vám ale ani padat. Kámen úrazů spočívá hlavně ve vrchním švu, který “drží” podkolenku na noze. Často se stává, že právě tato část podkolenky bývá málo pružná a hodně přitažená, takže tak doslova škrtíte žíly na nohách. A nebo naopak, horní část podkolenky není elastická vůbec a podkolenky vám padají. 

Vybrat kompresní podkolenky »

Zároveň je důležité, aby šířka podkolenek byla správná a to kvůli správně vyvážené kompresi podkolenek. Špatná komprese, špatný průtok krve. Komprese kolem kotníku by tedy měla být největší a směrem k lýtku se postupně snižovat.

 

Měly by být vyrobeny z takového materiálu, který je prodyšný a dobře odvádí vlhkost. Hodí se i skvělé termoregulační vlastnosti materiálu nebo také jeho antibakteriální vlastnosti – ty třeba zajišťuje obsah stříbra v materiálu. V zimě by nám mělo být příjemné teplo a v létě bychom se v kompresních podkolenkách neměli potit.

Proto tedy nedoporučuji vybírat podkolenky jen podle velikosti boty, ale důkladně se změřit. 

Tip na profesionální kompresní podkolenky

Compressport FULL SOCKS RACE černá 2 - Kompresní podkolenky

Obr.: Compressport FULL SOCKS RACE černá 2 - Kompresní podkolenky

Závěrečné shrnutí

Kompresní podkolenky jsou opravdu výborným doplňkem ke sportu. Nejen že vypadají suprově, také vám pomáhají při výkonu a hlavně vám šetří zdraví. Nezapomeňte na správný výběr podkolenek, správné měření a promyšlení. Přeji vám příjemné sportování s podkolenkama. 

TOP produkty z kategorie Sport

Podobné články

Tipy jak se zase dostat do formy po zimě, aneb kde začít

Nejdůležitější při začínání se sportem je uvědomit si vůbec, že opravdu sportovat chceme. Nejlepší motivaci najdeme v myšlenkách a představách. Každý si představuje jak sportuje, jak díky tomu vypadá, jak se díky tomu cítí. A právě tyt...